Chcete niekomu zakázať prístup na Instagram? Bude vás to stáť iba 60 dolárov

Cítite isté nesympatie voči niektorému z používateľov Instagramu? Alebo ho nemáte príliš v láske? Podvodníci môžu mať pre vás dokonalú ponuku vo forme služby a za celkom prijateľnú cenu.

Ako uvádza Joseph Cox na portáli Motherboard, zločinecká činnosť prekročila rámec toho, že ponúka ransomware ako službu a útoky DDoS na prenájom v podobe inzerovania, akým môže ktokoľvek zacieliť na účet Instagramu a zablokovať ho, a to iba za cenu 60 dolárov alebo aj menej.

Motherboard našiel operácie zákazu ako služby inzerované na podzemných fórach, pričom ceny sa môžu líšiť v závislosti od počtu sledovateľov, ktorí môžu mať účet na Instagrame.

Na akom princípe tieto profesionálne služby zákazu Instagramu fungujú?

Zdá sa, že jednou z hlavných metód je falošný nárok na odcudzenie identity. Prebieha to nasledovne: podvodník duplikuje cielený účet, zachytí profilovú fotografiu a popis, zverejní ich na overenom účte s modrým vyznačením. Následne podá falošnú sťažnosť na odcudzenie identity na skutočný účet, ktorý nemá overenie modrým označením a tvrdí, že skutočný účet je falošný.

Oddelenie podpory Instagramu zakáže skutočný profil, čím spôsobí majiteľovi daného účtu nemalé problémy, či už ide o jednotlivca, alebo firmu. Z toho vyplýva, že Instagram by sa mal dôkladnejšie pozrieť na všetky dôkazy, nielen na to, či má účet označenie, alebo nie.

Ďalšou technikou, ktorú podľa portálu Motherboard používali tí, ktoré prevádzkovali službu zákazu účtu na Instagrame, bolo zaplaviť službu falošnými tvrdeniami, že cielený účet obsahuje obrázky súvisiace so sebapoškodzovaním a samovraždou.

Je zrejmé, že nejde o taký druh obsahu, s ktorým by sa chcel ktokoľvek stretnúť na Instagrame, preto je dobré vedieť, že tím podpory sociálnych sietí by zablokoval účty, ktoré boli nahlásené ako zdieľajúce takýto materiál. Zdá sa však, že Instagram často deaktivuje účty výlučne na základe sťažnosti, a nie v rámci preverenia, či bol takýto obsah skutočne uverejnený.

Zákazom účtu to tieto problémy zďaleka nekončia! Všetkých užívateľov, ktorým boli deaktivované alebo zakázané účty, v priebehu pár minút kontaktovali služby ponúkajúce pomoc pri „odblokovaní“ účtov.

Mohli by bannery a „odblokovače“ fungovať súčasne?

Rozhodne sa to zdá byť pravdepodobné. A vzhľadom na to, že „odblokovače“ účtujú až 4000 dolárov za pomoc pri obnove účtu, je potrebné urobiť bohaté výbery.

Je to akoby jeden začarovaný kruh, nakoľko sa zdá, že v skutočnosti by ste zaplatili za odblokovanie svojho účtu práve tým ľuďom, ktorí zariadili, aby bol váš účet zakázaný.

Viacero používateľov Instagramu, bohužiaľ, zistilo, že používanie oficiálnych kanálov na obnovenie účtu je bolestivé, hoci bezplatné. Instagram totiž nebude s vami riešiť obnovenie účtu cez telefón a bude trvať na tom, aby ste sa odvolali proti zákazu účtu pomocou aplikácie Instagramu. Inak povedané, kvôli svojmu obchodnému modelu nebudú služby zákazníkom pre Instagram nikdy prioritou.

Dobrou správou však je, že existuje niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste znížili pravdepodobnosť zákazu či zablokovania vášho účtu. Jednou z nich je overenie vášho účtu na Instagrame, ak je to možné, aby ste dostali značku modrého označenia.

Overenie, bohužiaľ, nie je k dispozícii pre každého, ale zdá sa, že podvodníkom je oveľa jednoduchšie zakázať neoverené účty.

Za druhé, možno budete chcieť zmeniť avatara, ktorého používate vo svojom profile. Útoky zosobnenia sú najúspešnejšie v prípade profilov, ktoré ukazujú tvár človeka ako jeho avatara. Niektorí útočníci totiž odmietnu zacieliť na účet, ktorý nemá ako avatar skutočnú fotografiu. Hoci viacero jednotlivcov môže byť, samozrejme, nešťastných, keď nepoužijú svoju fotografiu ako avatara účtu, ale pre firmy to môže mať veľký zmysel.

Nakoniec nezabudnite na dôležitosť zálohovania. Ak stratíte svoj účet na Instagrame z dôvodu zablokovania po tom, čo naň zaútočil podvodník, pravdepodobne už nebudete mať prístup k svojim vzácnym fotografiám a spomienkam. Nahrávanie obrázkov na Instagram alebo na akúkoľvek inú sociálnu sieť nenahrádza vlastnú zálohu vašich osobných údajov.