Čo robiť, keď vás niekto hackol?

Bez ohľadu na to, či dôjde k ohrozeniu vašich osobných údajov pri porušení štýlu Capital One alebo odhaleniu vášho e-mailového hesla, hackovanie môže byť nočnou morou. Vedieť, čo môžete očakávať a ako to napraviť, možno dokáže pomôcť, ale vedieť, ako sa v prvom rade vyhnúť hackerom, je oveľa lepšie.

Povedzme si úprimne, vláda o vás pravdepodobne vie všetko. Robia to aj ostatné vlády. Zabudli ste heslo k e -mailu? Opýtajte sa FSB! Bezpečnostné agentúry však tieto údaje nepoužívajú na jednoduché zločinné útoky. Zločinecký hackerský tím, ktorý získa prístup k vašim osobným informáciám, sa ale zvyčajne pokúša speňažiť svoj neoprávnený prístup čo najdôkladnejšie a čo najrýchlejšie, najlepšie skôr, ako o tom budete počuť, napríklad v prípade porušenia, akým je hlavné mesto. Čo môžete robiť, keď si uvedomíte, že vás hackli?

Ako sa o tom dozviete?

Keď dôjde k veľkému hacknutiu, spravodajské kanály začnú byť „divoké“. Môžete sa pozrieť na webovú stránku príslušnej služby, aby ste zistili, či sa vás to týka, ale môžete tiež predpokladať, že áno. Jedinou nevýhodou je, že ste jedným z miliónov, takže sa hackeri nikdy nedostanú k tomu, aby si pohrávali s vašimi údajmi. Nemyslite si, že váš antivírus poskytuje akúkoľvek ochranu pred narušením zabezpečenia, ku ktorému dochádza na vzdialenom serveri.

Ostatné útoky nie je také ľahké rozpoznať. Prvým náznakom, že hacker napadol vašu kreditnú kartu, môžu byť neočakávané položky na vašom účte. Vždy si prečítajte účty za kreditné karty a dbajte na to, aby ste zistili, čo každý riadok znamená – dokonca aj ten malý. Pred veľkým nákupom zlodeji kariet príležitostne vykonajú niekoľko malých nákupov, aby sa presvedčili, že je karta v poriadku. Na sledovanie všetkých svojich transakcií s kreditnými kartami z jedného miesta môžete použiť službu osobných financií, ako je napríklad Mint.com.

Ak budete mať šťastie, vaša banka zistí podvodnú aktivitu, odmietne poplatky a vydá vám novú kartu. Je to, samozrejme, určitá nepríjemnosť, pretože všetky automatické platby, ktoré ste nakonfigurovali, budú potrebovať nové číslo. Napriek tomu je to lepšie, ako nechať hackerov kúpiť si karibskú dovolenku s vaším kreditom.

Podvodníci môžu použiť napadnutý e -mailový účet na odosielanie nevyžiadanej pošty alebo na odosielanie cielených e -mailových podvodov vašim kontaktom. Prvou vašou stopou môžu byť znepokojené telefonáty od priateľov s otázkou, či ste skutočne „uväznení“ na parížskom letisku bez peňazí, alebo naštvané správy od tých, ktorých ste „spamovali“.

Zlodej identity môže tiež použiť vaše osobné údaje na otvorenie kreditných účtov, účtov, o ktorých nič neviete. Môžete to zistiť až vtedy, keď vám obchodník odmietne žiadosť o otvorenie nového úverového rámca. V minulosti som odporúčal používať stránku AnnualCreditReport.com na vyžiadanie bezplatnej správy od spoločností Equifax, Experian a TransUnion raz za rok, pričom tieto žiadosti rozložím v štvormesačných intervaloch. O dva roky neskôr je zrejmé, že spoločnosť Equifax zaplatí za svoju nedbalosť 650 miliónov dolárov vrátane bezplatného monitorovania kreditu alebo minimálnej platby 125 dolárov pre kohokoľvek, koho sa to týka. Dúfajme, že to inšpiruje všetky tri úverové služby k oslabeniu a zvýšeniu ich zabezpečenia.

V dnešnej dobe je PCMag na vzostupe v službe Credit Karma (Free at Credit Karma), ktorá vám automaticky stiahne kredit z TransUnion a Equifax (bohužiaľ) tak často ako jedenkrát týždenne, aby ste svoj kredit mohli sledovať. Ide o „mäkké“ ťahy, ktoré neovplyvňujú váš kredit natoľko ako príliš veľa „tvrdých“ ťahov.

Existujú služby monitorovania kreditu, ktoré nie sú spojené s veľkou trojkou. LastPass aj Dashlane ponúkajú monitorovanie ako výhodu, napríklad kontrolu, či sa čísla vašich kariet zobrazujú na dark webe. Samozrejme, musíte im dať číslo svojej kreditnej karty, ale už im dôverujete, aby boli vaše heslá v bezpečí.

Čo bude ďalej?

Kompromitácia kreditnej karty môže byť najľahším hacknutím, ktoré sa dá vydržať. Nezodpovedáte za podvodné poplatky a keď banka vydá novú kartu, problém je vyriešený.

Opätovné získanie kontroly nad napadnutým e -mailovým účtom môže byť náročnejšie. Budete musieť kontaktovať poskytovateľa e -mailu a dokázať, že ste skutočným majiteľom účtu. Samozrejme, ak vám hacker zmení heslo, nemôžete kontaktovať poskytovateľa pomocou svojho bežného e -mailu. Je dôležité mať viac ako jednu e -mailovú adresu a pre každú z nich nastaviť alternatívnu kontaktnú adresu.

Použili ste svoju e -mailovú adresu ako používateľské meno na iných stránkach? To je určite bežná prax. Ak ste však použili aj rovnaké heslo, aké ste použili pre napadnutý e -mailový účet, tieto účty sú teraz tiež ohrozené.

Aj keď ste nepoužili rovnaké heslo, stále môžete mať problémy. Porozmýšľajte o tom. Ak zabudnete heslo na webovú stránku, čo urobíte? Vpravo – kliknutím dostanete odkaz na obnovenie hesla na vašu e -mailovú adresu. Inteligentný hacker, ktorý má kontrolu nad e -mailovým účtom, rýchlo vyhľadá vaše ďalšie účty, sociálne médiá, v horšom prípade nákupné a bankové účty.

Po obnovení z prevzatia e -mailového účtu by ste mali rozhodne navštíviť všetky stránky, ktoré sú priradené k tejto e -mailovej adrese, a zmeniť si heslo. Správca hesiel tu bude veľkým pomocníkom.

Pomoc pri krádeži identity

Úplná krádež identity môže byť nočnou morou. Obete môžu minúť tisíce dolárov počas týždňov a mesiacov, keď sa pokúšajú získať späť svoju online identitu a život. Federálna obchodná komisia ponúka vynikajúcu poradenskú stránku s úplnými podrobnosťami o tom, ako môžete postupovať. Stránka okrem iného navrhuje, aby ste si objednali svoje úverové správy, aby ste videli, čo sa stalo, a aby ste pomocou FTC urobili oficiálnu správu o krádeži identity.

Stránka ďalej krok za krokom špecifikuje úplne všetko, čo musíte urobiť. Obsahuje kontrolné zoznamy, vďaka ktorým sa môžete uistiť, že vám neunikli žiadne úlohy, a tiež ukážkové listy a formuláre. Spolahnutím na tento užitočný zdroj nič nepokazíte.

Nenechajte sa znova hacknúť!

Ako sa môžete ubezpečiť, že vás niekto hackol? Od hackovania EquiFax ste, pravdepodobne, videli množstvo článkov, ktoré vás nabádajú zmraziť kredit, nastaviť upozornenie na podvod (to znamená, že na otvorenie nového účtu budete musieť prejsť ďalšími krokmi overenia) a podobne. Pred takýmito úpravami svojho úverového života sa zastavte a zvážte, či ste ochotní ich urobiť trvalými. Koniec koncov, ďalšie veľké porušenie je hneď za rohom; v skutočnosti sa to už mohlo stať. Skutočné porušenie zákona v prípade spoločnosti Equifax sa stalo mesiace predtým, ako bolo odhalené.

Pokiaľ ide o kreditné karty, nemôžete urobiť nič iné, ako sa vyhnúť nákupom u tienistých maloobchodníkov, v reálnom svete alebo online. Väčšina kamenných obchodov v súčasnosti akceptuje čipové kreditné karty (aj keď stále existujú výluky). Čipové karty dôkladne zaisťujú osobné transakcie, ale pri online transakciách, ktoré neexistujú, nemôžu pomôcť.

Mobilné platobné systémy, ako sú Apple Pay a Android Pay, sú v skutočnosti bezpečnejšie ako fyzické kreditné karty. Každá transakcia používa jedinečné číslo, takže hackeri nič nezískajú krádežou existujúcich údajov o transakciách. Mobilný platobný systém môžete používať aj na online nákupy. Jednoducho chráňte svoje mobilné zariadenie odtlačkom prsta alebo silným prístupovým kódom a majte ho vždy pri sebe.

Zle zabezpečené webové stránky môžu hackerom odhaliť vašu e-mailovú adresu a heslo, ale pri použití zlého hesla bude váš účet otvorený jednoduchým útokom hrubou silou. Pre svoj e -mailový účet použite silné heslo a pre každé ďalšie konto alebo zabezpečenú stránku iné silné heslo. Áno, budete potrebovať správcu hesiel, ale nemusíte platiť. Najlepší bezplatní správcovia hesiel sú dosť efektívni.

Na niektorých weboch môžete požiadať o obnovenie hesla zodpovedaním niekoľkých jednoduchých bezpečnostných otázok. Problém je, že vo väčšine prípadov si tí zlí môžu odpovedať na tieto otázky v priebehu niekoľkých sekúnd. Ak máte dovolené definovať svoje vlastné bezpečnostné otázky, urobte to a zvoľte silné otázky – na ktoré by ste mohli odpovedať iba vy. Ak ste nútení vyberať si z predvolených otázok, ako je dievčenské meno vašej matky, nepoužívajte pravdivú odpoveď. Vyberte si falošnú odpoveď, ktorú si zapamätáte. A nepoužívajte rovnaké páry otázok a odpovedí na viacerých stránkach.

Pokiaľ ide o ochranu pred krádežou identity v plnom rozsahu, existuje niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť. Nikdy nevyplňujte žiadne informácie vo webových formulároch nad rámec toho, čo je absolútne nevyhnutné. Ak je to potrebné, ale nie je to relevantné, napríklad adresa ulice na webe, na ktorý vám nie sú zasielané žiadne položky, niečo vymyslite! Kúpte si lacný skartovač papierových účtov a výpisov. Skontrolujte všetky výpisy a využite svoje bezplatné úverové správy. Podporte všetko svoje úsilie inštaláciou výkonného balíka zabezpečenia.

Áno, je s tým spojené určité úsilie, určitá ostražitosť. To znamená, že je to oveľa menej práce, ktorú by ste museli vynaložiť na obnovu, ak by sa hackerom podarilo ukradnúť vašu identitu.

Antivírusovú ochranu je možné nakúpiť na software.cz