Kybernetická kriminalita stojí organizácie takmer 1,79 milióna dolárov za minútu

Podľa správy agentúry RiskIQ 2021 Evil Internet Minute Report počítačová kriminalita stojí organizácie každú minútu neuveriteľných 1,79 milióna dolárov.

Štúdia, ktorá analyzovala objem škodlivých aktivít na internete, odhalila rozsah a poškodenie kybernetických útokov za posledný rok a zistila, že každú minútu sa vyskytlo 648 kybernetických hrozieb.

Vedci vypočítali, že priemerné náklady na porušenie sú 7,2 dolára za minútu, pričom celkové predpokladané výdavky na kybernetickú bezpečnosť sú 280 060 dolárov každú minútu.

Elektronický obchod bol v minulom roku výrazne zasiahnutý podvodmi s online platbami, pričom kybernetickí zločinci využili prechod na online nakupovanie počas pandémie COVID-19. Aj keď odvetvie elektronického obchodu dosiahlo rekordné tržby 861,1 miliardy dolárov, každú minútu stratilo 38 052 dolárov na online platobné podvody.

Zdravotníctvo, ďalší sektor, ktorý od začiatku ochorenia COVID-19 čelí prudkému nárastu kybernetických útokov, v minulom roku stratil 13 dolárov za minútu pri porušení digitálnej bezpečnosti.

Správa sa zaoberala aj vplyvom rôznych foriem počítačovej kriminality. Ukázalo sa, že za minútu sa pri podvodoch s kryptomenami stratilo 3615 dolárov, bolo ohrozených 525 600 záznamov a šesť organizácií sa stalo obeťou ransomwaru.

Rozsah kybernetických útokov v minulom roku bol ešte podtrhnutý skutočnosťou, že každých 31 minút bol detegovaný jeden hostiteľ Magecart, každých 1,7 minúty bol opravený jeden zraniteľný server Microsoft Exchange a každých päť minút bol zaradený do jedného blokovaného škodlivého mobilného programu.

Podľa Lou Manousosa, generálneho riaditeľa spoločnosti RiskIQ, je účasť na počítačovej kriminalite jednoduchšia ako doteraz: „Vďaka lepšej technológii hrozieb sú kybernetickí zločinci efektívnejší a bohatší než kedykoľvek predtým. Za posledný rok sme s pomocou nášho internetového informačného grafu a zdrojov tretích strán zostavili obrovské množstvo informácií o počítačovej kriminalite, aby sme podnikom a výskumníkom pomohli lepšie porozumieť tomu, proti čomu stoja.“