Ako chrániť vaše firemné tlačiarne pred hackermi

Organizácie vynakladajú prostriedky na zaistenie bezpečnosti svojich technológií a zariadení, ale často prehliadajú jeden zásadný hardvér: tlačiarne. Tlačiarne, rovnako ako počítače a siete Wi-Fi, môžu byť vstupným bodom pre hackerov a bránou k citlivým informáciám vašej firmy.  Čo potrebujete vedieť o zabezpečení vašich tlačiarní?

Prečo sú obchodné tlačiarne zraniteľné voči kybernetickým útokom?

Pri hodnotení hrozieb zabezpečenia siete sa spoločnosti primárne zameriavajú na servery a počítače nielen preto, že sú najviac vystavené vonkajším hrozbám, ale aj preto, že získavajú väčšinu kybernetických útokov. Tlačiarne sú často na konci zoznamu, pretože nie sú hlavným cieľom. Navyše, ich funkcie sa na prvý pohľad zdajú byť interné, pretože nekomunikujú s externými systémami.

Je to však práve kvôli ich primárnym funkciám, konkrétne tlači a skenovaniu, vďaka ktorým sú tlačové zariadenia dokonalými nástrojmi pre  počítačový zločin. Podniky prostredníctvom tlačových zariadení prevádzkujú dôležité dokumenty, ako sú daňové formuláre, informácie o zamestnancoch, zdravotné záznamy a účtovné závierky, a hackeri by ich určite radi dostali do rúk.

A môžu veľmi ľahko.

Sieťové tlačiarne ukladajú predchádzajúce tlačové úlohy na pevný disk, niekedy vrátane tých, ktoré boli zrušené. Ak má niekto prístup k tlačiarni – dokonca aj vzdialene -, môže si tieto dokumenty pozrieť hacknutím do tlačiarne pomocou špecializovaného nástroja.

Súbory je možné zachytávať aj počas bezdrôtového prenosu, pretože moderné tlačiarne je v súčasnej dobe možné pripojiť k webu. Hackeri môžu nielen využívať otvorené sieťové porty tlačiarní na prezeranie údajov, ale môžu tiež prevziať zraniteľné tlačiarne a prenášať vlastné údaje prostredníctvom zariadenia.

Čo môžete urobiť pre ochranu svojich podnikových tlačiarní?

Pri plánovaní stratégie kybernetickej bezpečnosti by sa nemalo zabúdať na podnikové tlačiarne. Zabezpečte svoje tlačové zariadenia podľa týchto osvedčených postupov:

  • Monitorujte svoju sieť nepretržite a stále inštalujte aktualizácie softvéru a opravy tlačiarne. Výrobcovia tlačiarní často vydávajú softvérovú podporu alebo aktualizácie, preto ich pravidelne kontrolujte.
  • Zmeňte predvolené heslo a prihlasovacie poverenia správcu tlačiarní s možnosťami správy webu.
  • K vašim tlačiarňam povoľte iba prístup zariadení vo vlastníctve spoločnosti.
  • K tlačiarňam sa vždy pripájajte pomocou zabezpečeného pripojenia. Naopak, vyhnite sa prístupu k tlačiarňam prostredníctvom verejného internetového pripojenia.
  • Obmedzte prístup k tlačiarni pomocou brány firewall.
  • Ak má vaša bezdrôtová tlačiareň funkciu, ktorá vyžaduje, aby používatelia pred tlačou dokumentov zadali PIN, povoľte ju, aby ste zabránili neoprávnenému prístupu.
  • Ak tlačiareň nepoužívate na faxovanie a odosielanie e-mailov, odpojte tlačiareň od siete vašej hlavnej spoločnosti a vypnite tlač mimo siete.
  • Ak pracujete s utajovanými údajmi, nepripájajte tlačiareň k žiadnej sieti. Namiesto toho ju pripojte priamo k počítaču pomocou dátových káblov alebo tlačte z pamäte.
  • Zabezpečte svoje výtlačky povolením manuálneho podávania. Toto nastavenie vyžaduje, aby užívateľ ručne vložil papier (alebo akýkoľvek materiál, na ktorý sa má tlačiť), aby sa znížilo riziko krádeže alebo ponechania vytlačeného dokumentu v oblasti tlače.

Ďalším spôsobom ako zabezpečiť svoje tlačiarne, je partnerstvo s IT spoločnosťou, ktorá sa môže postarať o vaše starosti súvisiace s tlačiarňou. Naši odborníci vám môžu pomôcť, od zmarenia útokov po zníženie nákladov na správu až po udržanie optimálnej funkčnosti vašej tlačiarne.

Máte záujem dozvedieť sa viac o kybernetickej bezpečnosti? Zavolajte nám ešte dnes a zistite, ako môže naša široká škála technických služieb chrániť vaše podnikanie.