Windows 7 je mŕtvy: Nech žije váš antivírus!

Spoločnosť Microsoft v januári zrušila podporu systému Windows 7, a tak aj vaša antivírusová spoločnosť môže podporu zrušiť. Bude váš antivírus fungovať, aj keď ho neaktualizujete?

Nič netrvá večne, a keď príde nová verzia systému Windows, začne tikať časovač konca životnosti. Dokonca aj Windows 10 – „posledná“ verzia systému Windows – má dátum „najneskoršej spotreby“, ktorý bude v roku 2025. Jednoduchým riešením je pokračovať v aktualizácii, ale nie vždy je to možné. Ak sa váš hardvér alebo starší softvér „zasekne“ v zaniknutom operačnom systéme, čo sa stane s vašou antivírusovou ochranou?

Toto je obzvlášť dôležité pre používateľov systému Windows 7. Ak neaktualizujete, nebudete dostávať aktualizácie zabezpečenia od spoločnosti Microsoft, čo nie je dobrá správa. Ešte horšia by bola možnosť, že by váš bezpečnostný softvér zlyhal vo vašom zariadení. Mohlo by sa to stať? Vedci z AV-Test Institute v nemeckom Magdeburgu sa to rozhodli zistiť.

Testovanie antivírusu

AV-Test Institute je celosvetovo známy testovaním antivírusových produktov. Správy vychádzajú každých pár mesiacov. Testeri hodnotia každý antivírus podľa troch kritérií: ochrana, výkon a použiteľnosť. Ochrana sa, prirodzene, vzťahuje na základnú schopnosť produktu chrániť sa pred útokmi škodlivého softvéru a vyhladiť zamorenie škodlivým softvérom. Dobré skóre výkonu znamená, že produkt vykonal svoju prácu bez zníženia výkonu systému. Chybné označenie platnej aplikácie alebo webu ako škodlivého softvéru znižuje skóre použiteľnosti produktu.

Daný antivírus môže v každej kategórii získať až šesť bodov, maximálne 18 možných bodov. Tí, ktorí zvládnu 17,5 a viac, získajú označenie „Najlepší produkt“.

Aj keď všetky najnovšie testy používajú Windows 10, toto laboratórium slúžilo na cyklické prepínanie medzi všetkými aktívnymi verziami systému Windows. To dalo výskumníkom veľa skúseností s overovaním ochrany vo viacerých operačných systémoch. Pokiaľ ide o správu o pokračujúcej podpore systému Windows 7, skontrolovali webové stránky spoločnosti a priamo sa pýtali výrobcov na pokračujúcu podporu systému Windows 7.

Dobrá správa pre väčšinu

Väčšina výrobcov neoznámila žiadny konkrétny dátum ukončenia podpory systému Windows 7, čo podľa expertov AV-Testu znamenalo, že podpora bude trvať najmenej dva roky.

Do tejto skupiny patria: AhnLab, Avast, AVG, BullGuard, Carbon Black, ESET, FireEye, G Data, Ikarus, K7 Computing, Kaspersky, Microworld, NortonLifeLock, PC Matic, Quickheal, Seqrite a Vipre. Ak používate jeden z nich v systéme Windows 7, bolo by vhodné čas od času skontrolovať, či spoločnosť oznámi dátum ukončenia podpory. Spoločnosť TotalAV taktiež nemá konkrétny dátum ukončenia, ale bude ponúkať podporu najmenej na jeden rok.

Niektoré poskytli konkrétnejšie dátumy. Bitdefender bude podporovať Windows 7 do 11. januára 2022, zatiaľ čo podpora McAfee sa skončí v decembri 2021. F-Secure bude pokračovať v podpore najmenej do decembra 2021 a Avira do novembra 2022.

Novinky zo systému Windows 7 od spoločnosti Sophos zrejme odkazujú na veľké podnikové záležitosti spoločnosti, nie tak na domáce produkty, ktoré sme recenzovali. Sophos bude ponúkať miestnu podporu do decembra 2020 a cloudovú správu do nasledujúceho júna. Trend Micro napokon neuvádza žiadne plány na ukončenie podpory, ale ponúka iba obmedzenú technickú podporu pre tých, ktorí naďalej používajú Windows 7.

Ak nevidíte svojho poskytovateľa antivírusových programov alebo balíkov zabezpečenia vyššie uvedeného, ​​možno sa budete musieť obrátiť priamo na spoločnosť. Tiež si môžete čas od času uložiť správu AV-Test do záložiek a skontrolovať ju, pretože spoločnosť ju plánuje rozšíriť o všetky nové informácie, ktoré prídu.

A čo Windows XP?

Operačný systém Windows XP dosiahol koniec svojej životnosti v roku 2014, ale stále sa zobrazuje na tých najprekvapivejších miestach, ako napríklad na stole Vladimíra Putina. Ak ste nejako uviazli v systéme Windows XP, vaše možnosti antivírusovej ochrany sú o niečo chudobnejšie.

Pri pohľade na naše najlepšie tipy na antivírusy Bitdefender, ESET, F-Secure, Kaspersky, McAfee, NortonLifeLock a Trend Micro zrušili podporu systému Windows XP. Webroot sa približuje k podpore systému Windows Vista, ale to stále nepomáha, ak máte problémy so systémom XP.

BullGuard a Panda nie sú na vrchole nášho zoznamu, ale zoznamy systémových požiadaviek pre tieto dva produktové rady naznačujú, že podporujú všetky verzie systému Windows až po systém Windows XP. Avast a AVG spravujú starodávne verzie svojich bezplatných antivírusových produktov špecifické pre XP, ale ak si vyberiete jeden z nich, zdieľanie údajov určite zrušte. Spoločnosť Comodo tiež ponúkala bezplatný antivírusový program pre XP, ktorý sa stále zobrazuje vo výsledkoch vyhľadávania. Kliknutím na odkaz na výsledok vyhľadávania sa však dostanete k štandardnému antivírusu.

Aktualizujte, ak môžete

Prečo teda vlastne stále používate Windows 7? Ak sa staráte o starožitný počítač, ktorý nemôže podporovať aktualizáciu, nemôžete nič urobiť (okrem kúpy nového počítača). Rovnako tak, ak sa spoliehate na starší softvér, ktorý aktualizáciu nezvládne. Ale ak je to len lenivosť, naštartujte svoju energiu a získajte upgrade.

Ako zistili experti spoločnosti AV-Test, Microsoft skutočne chce, aby ste inovovali mimo systému Windows 7. Napriek tomu, že časové obdobie bezplatnej inovácie na systém Windows 10 uplynulo viackrát, je stále k dispozícii pre používateľov systému Windows 7. Za predpokladu, že je vaša inštalácia systému Windows 7 legitímna, si pomocou platného licenčného kľúča jednoducho stiahnete asistenta inovácie na Windows 10, spustíte ho a budete postupovať podľa pokynov. Vitajte v modernom svete!