Ako nájsť a odstrániť spyware z telefónu

Naše digitálne ja sa stále viac a viac stáva súčasťou našej úplnej identity. E -maily, ktoré odosielame, konverzácie, ktoré vedieme prostredníctvom sociálnych médií – súkromných aj verejných – ako aj fotografie, ktoré zdieľame, videá, ktoré pozeráme, a webové stránky, ktoré navštevujeme, prispievajú k našej digitálnej osobnosti.

Existujú spôsoby, ako zabrániť vládnej agentúre, krajine alebo počítačovým zločincom vhliadnuť do nášho digitálneho života.  Bežné metódy sú virtuálne súkromné ​​siete (VPN), šifrovanie typu end-to-end a používanie prehliadačov, ktoré nesledujú aktivitu používateľov. Niekedy je však sledovanie ťažšie odhaliteľné – a bližšie k domovu.

Čo je obťažujúci softvér?

Obťažujúci softvér, ktorý sa často dodáva v softvérových balíkoch spolu s legitímnymi bezplatnými programami. Tento softvér, známy tiež ako Potenciálne nechcené programy (PUP), môže prerušiť prehliadanie webu pomocou vyskakovacích okien, násilne zmeniť nastavenia domovskej stránky a môže tiež zhromažďovať údaje o prehliadaní, aby ich predal reklamným agentúram a sieťam. Napriek tomu , že obťažujúci softvér je považovaný za neoprávnenú inzerciu , vo všeobecnosti nie je nebezpečný ani ohrozuje vaše základné súkromie a zabezpečenie.

Čo je to spyware a stalkerware?

Spyware a stalkerware sú typy neetického softvéru, ktoré môžu mať za následok krádež údajov vrátane fotografií a videa a môžu operátorom-či už plnohodnotným počítačovým zločincom alebo vašim najbližším-umožniť monitorovať odoslané a prijaté e-maily, správy SMS a MMS, zachytávať živé hovory za účelom odpočúvania štandardných telefónnych liniek alebo aplikácií Voice over IP (VoIP) a ďalšie.

Stalkerware je ďalším krokom vpred od spywaru a stal sa zavedeným pojmom sám o sebe, ktorý bol vytvorený po sérii vyšetrovaní vedených spoločnosťou Motherboard .

Zatiaľ čo spyware len zriedka vyberá jednotlivcov, pokiaľ nie sú v rukách orgánov činných v trestnom konaní alebo bezohľadných vládnych agentúr, stalkerware je softvér, ktorý si môže kúpiť každý, aby špehoval svojich najbližších.
Stalkerware umožňuje odcudzenie obrázkov a textových správ, odpočúvanie telefónnych hovorov a skryté zaznamenávanie rozhovorov uskutočnených cez internet.

Stalkerware môže byť tiež schopný zachytiť komunikáciu aplikácií prostredníctvom Skype, Facebook, WhatsApp a iMessage.

Oba výrazy, spyware a stalkerware, sa vzťahujú na podobné funkcie škodlivého softvéru. Ten druhý sa však pri používaní považuje za osobnejší.

Aby sa predišlo potenciálnym právnym problémom a odcudzeniu klientov, mnoho poskytovateľov riešení pre spyware bude ponúkať svoje ponuky ako služby pre rodičov, ktorí hľadajú spôsob, ako monitorovať používanie mobilných zariadení svojho dieťaťa, alebo pre majiteľov firiem, aby sledovali online aktivity svojich zamestnancov počas pracovnej doby.

Tento softvér si však môže kúpiť ktokoľvek, kto je ochotný zaň zaplatiť.

Retina-X, výrobcovia PhoneSheriff , predávali svoje softvérové ​​riešenie pre spyware napríklad ako „rodičovskú kontrolu pre mobilné zariadenia“.

PhoneSheriff, vyvinutý pre operačný systém Google Android, umožňoval sledovanie polohy pomocou GPS, zaznamenávané hovory, umožňoval prístup k textovým správam a navštívené webové stránky prihlásené. Spyware dokázal blokovať aj kontakty, webové stránky a aplikácie.

Spoločnosť, ktorá vyvinula aj TeenShield, SniperSpy a Mobile Spy, zatvorila dvere po tom, čo hacktivista povedal, že ich „ spália do tla “. Spoločnosť Retina-X prestala prijímať objednávky na softvér a zmluvným používateľom ponúkala primerané vrátenie peňazí.

Keď sa tieto typy softvéru používajú doma, existuje niekoľko dôvodov, ktoré nie sú naklonené toxickým vzťahom. S vývojom technológie sa zmenilo aj domáce zneužívanie. Stalkerware sa niekedy používa na tajné monitorovanie partnerov a manželov alebo príležitostne s plným vedomím obete.

Spyware a stalkerware sa v podnikoch vyskytujú menej často, aj keď niektoré softvérové ​​riešenia sa predávajú pre spoločnosti, aby sledovali mobilné zariadenia zamestnancov a ich činnosti.

Riadky tu môžu byť nejasné, ale ak mobilné zariadenie patrí spoločnosti a používa ho zamestnanec s plným vedomím, že je sledované alebo monitorované, môže sa to považovať za prijateľné. V týchto prípadoch by mali zamestnanci uchovávať svoj súkromný život, sociálne médiá a e -maily na vlastnom smartfóne alebo tablete a mimo majetku spoločnosti.

Aké druhy aplikácií pre spyware a stalkerware stále existujú?

SpyPhone Android Rec Pro

Tento spyware za 143 libier tvrdí, že ponúka „plnú kontrolu“ nad funkciami smartfónu, vrátane počúvania šumu hovorov v pozadí a ich úplného nahrávania; zachytávanie a odosielanie kópií správ SMS a MMS odoslaných z telefónu obete, odosielanie správ o aktivite na e -mailovú adresu používateľa a ďalšie.

FlexiSpy

Jednou z najznámejších foriem stalkerwaru, ktorá existuje, je FlexiSpy, ktorý sa na trhu predáva pomocou hesla: „Vyžaduje úplnú kontrolu nad zariadením a dáva vám vedieť všetko, bez ohľadu na to, kde sa nachádzate.“ FlexiSpy je schopný monitorovať smartfóny aj počítače so systémom Android a je ochotný dodať používateľom zariadenie s predinštalovaným škodlivým softvérom. Spyware dokáže počúvať hovory, špehovať aplikácie vrátane Facebooku, Viberu a WhatsAppu, skryto zapínať mikrofón infikovaného zariadenia, nahrávať hovory Android VoIP, exfiltrovať obsah, ako sú fotografie, a zachytávať správy SMS aj e -maily. V čase písania článku sa zdá, že marketing je – aspoň verejne – zameraný na rodičov. Na prvom obrázku, ktorý vidíte na webových stránkach služby, je tínedžer na telefóne so správou „Môj otec tu nie je. Zoznámte sa so mnou o 10.“

mSpy

Ďalšia aplikácia na sledovanie stalkerwaru, ktorá sa predáva ako služba pre rodičov, MSPY pre iPhone umožňuje používateľom monitorovať správy SMS, telefónne hovory, polohy GPS, aplikácie vrátane aplikácií Snapchat a WhatsApp a tiež obsahuje aplikáciu na zaznamenávanie klávesov, ktorá každé stlačenie klávesu na cieľovom mieste zariadenie.

PhoneSpector

PhoneSpector, ktorý bol navrhnutý pre telefóny Android aj iOS, tvrdí, že ponúka „nezistiteľný vzdialený prístup“. Napriek tomu, že sa uvádza, že služba je určená pre rodičov a firmy, ktorí chcú sledovať zariadenia vo vlastníctve spoločnosti používané iba zamestnancami, implementácia softvéru sa vykonáva pomocou bežných taktík, ktoré používajú kampane zamerané na malware a phishing. „Stačí, ak pošlete textový odkaz alebo OTA odkaz (OTA) na cieľové zariadenie a náš automatizovaný systém nastaví protokol prenosu údajov a potrebné informácie, aby ste mohli zariadenie monitorovať,“ vyhlasuje spoločnosť. „Stačí klepnúť na niekoľko tlačidiel a potom sa prihlásiť do svojho online účtu! V priebehu niekoľkých minút si môžete prezerať texty, hovory, GPS a ďalšie!“

Za zmienku tiež stojí, že vás môže sledovať legitímny softvér, ktorý bol zneužitý. Bez ohľadu na to, či je alebo nie je zapnutý systém GPS, je možné niektoré aplikácie a služby na obnovu informácií navrhnuté tak, aby v prípade straty alebo odcudzenia sledovali telefón, namiesto toho obete sledovali ich polohu.

Aké sú varovné signály spywaru?

Ak sa ocitnete príjemcom podivných alebo neobvyklých správ, textových správ alebo e -mailov zo sociálnych médií, môže to byť varovný signál a mali by ste ich odstrániť bez klikania na akékoľvek odkazy alebo sťahovania akýchkoľvek súborov.

Aby sme obeť nevedomky prichytili, tieto správy – známe ako pokusy o phishing – sa vás pokúsia navnadiť na kliknutie na odkaz alebo spustenie softvéru, ktorý obsahuje užitočné zaťaženie spywaru/stalkerwaru.

Ak by stalkeri používali túto taktiku, potrebujú, aby ste na to reagovali. Aby to bolo zaistené, správy môžu obsahovať obsah určený na vyvolanie paniky, ako je napríklad požiadavka na platbu, alebo môžu potenciálne používať falošné adresy od kontaktu, ktorému dôverujete.

Neexistuje žiadne magické tlačidlo na odosielanie spywaru vzduchom; namiesto toho je potrebný fyzický prístup alebo náhodná inštalácia spywaru obeťou.

V prípade možného fyzického zásahu môže inštalácia spywaru do zariadenia trvať iba niekoľko minút. Ak váš mobil alebo prenosný počítač zmizne a znova sa objaví s rôznymi nastaveniami alebo zmenami, ktoré nepoznáte, alebo bol nejaký čas zhabaný, môže to byť indikátor kompromisu.

Ako zistím, že som sledovaný?

Dohľadový softvér je stále sofistikovanejší a je ťažké ho odhaliť. Nie všetky formy spywaru a stalkerwaru sú však neviditeľné a je možné zistiť, či vás monitorujú.

Android: Darček na zariadení Android je nastavenie, ktoré umožňuje sťahovanie a inštaláciu aplikácií mimo oficiálneho Obchodu Google Play.

Ak je povolená, môže to znamenať neoprávnené zásahy a útek z väzenia bez súhlasu. Nie každá forma spywaru a stalkerwaru však vyžaduje jailbreaknuté zariadenie. V Obchode Play je k dispozícii aplikácia s názvom Root Checker, ktorá dokáže vo vašom mene skontrolovať, či nedošlo k útek z väzenia.

Toto nastavenie sa nachádza v moderných verziách systému Android v časti Nastavenia > Zabezpečenie > Povoliť neznáme zdroje . (To sa líši v závislosti od zariadenia a dodávateľa.)

Môžete tiež skontrolovať Aplikácie > Ponuka > Špeciálny prístup > Nainštalovať neznáme aplikácie a zistiť, či sa objaví niečo, čo nepoznáte, ale neexistuje žiadna záruka, že sa v zozname zobrazí spyware.

Niektoré formy spywaru budú používať aj generické názvy, aby sa vyhli odhaleniu. Ak sa proces alebo aplikácia objaví v zozname, ktorý nepoznáte, rýchle online vyhľadávanie vám môže pomôcť zistiť, či je legitímny.

iOS: Zariadenie iOS, pokiaľ nie je prerušené väzenie, sa inštaluje pomocou malvéru spravidla ťažšie. Prítomnosť aplikácie s názvom Cydia, ktorá je správcom balíkov, ktorý umožňuje používateľom inštalovať softvérové ​​balíky na zariadenie prerušené väzením, môže naznačovať neoprávnené zásahy, pokiaľ si softvér vedome sami nestiahnete.

Ak si myslíte, že váš počítač mohol byť infiltrovaný, pozrite sa nižšie:

Windows: Na počítačoch so systémom Windows vám dvojitá kontrola nainštalovaných zoznamov programov-možná prostredníctvom štartovacej lišty-a spustených procesov v časti „Správca úloh“ môže pomôcť identifikovať podozrivé programy.

Mac: Na počítačoch Apple Mac môžete urobiť to isté kliknutím na „Launchpad“, „Iné“ a „Monitor aktivity“ a skontrolovať stav spustených programov. K aplikácii Activity Monitor sa môžete rýchlo dostať aj prostredníctvom Spotlightu.

Odporúčaným spôsobom, ako odstrániť spyware a PUP, je aj antivírusová kontrola.

V prípade zariadení s Androidom a systémom iOS môže dôjsť aj k neočakávanému vybitiu batérie, ako aj k neočakávanému alebo podivnému správaniu z operačného systému alebo aplikácií zariadenia – v druhom prípade sa však mnoho používateľov stalkerware pokúsi nehrať rukou. .

Rovnako ako vo väčšine vecí v živote, dôverujte svojmu inštinktu. Ak si myslíte, že niečo nie je v poriadku, pravdepodobne to tak je – a mali by ste urobiť opatrenia, aby ste získali kontrolu nad situáciou.

Ako môžem zo svojho zariadenia odstrániť spyware?

Tu sa veci komplikujú. Spyware a stalkerware sú od začiatku ťažko rozpoznateľné a rovnako ťažké je aj ich odstránenie. Nie je to nemožné, ale môže to urobiť niekoľko drastických krokov z vašej strany.

Po odstránení, najmä v prípade stalkerwaru, niektorí operátori dostanú upozornenie, že zariadenie obete je čisté. Okrem toho, ak by tok informácií náhle prestal, je to jasný indikátor toho, že škodlivý softvér bol odstránený.

  1. Spustite skenovanie malvéru: Na mobilných telefónoch aj na počítačoch je k dispozícii množstvo mobilných antivírusových riešení, ktoré môžu rozpoznať a odstrániť základné formy spywaru. Toto je najľahšie dostupné riešenie, ale nemusí byť v každom prípade účinné.
  2. Zmeňte všetky svoje heslá: Ak máte podozrenie, že došlo k narušeniu účtu, zmeňte každé heslo na každom dôležitom účte, ktorý máte. Mnoho z nás má jeden alebo dva centrálne účty, ako napríklad e -mailovú adresu, ktoré budú slúžiť ako centrum pre ďalšie účty a obnovu hesla. Začnite tam.
  3. K ochrane individuálnych účtov môže prispieť aj povolenie dvojfaktorovej autentifikácie (2FA) , v ktorej aktivita účtu a prihlásenia vyžadujú ďalší súhlas mobilného zariadenia.
  4. Zvážte vytvorenie novej e -mailovej adresy , ktorú poznáte iba vy, a bude prepojená s vašimi hlavnými účtami.
  5. Aktualizujte svoj OS: Môže sa to zdať zrejmé, ale keď operačný systém vydá novú verziu, ktorá často obsahuje opravy zabezpečenia a inovácie, môže to – ak máte šťastie – spôsobiť konflikty a problémy so spywarom. Aktualizujte ho rovnakým spôsobom ako antivírusové riešenia.
  6. Chráňte svoje zariadenie fyzicky : PIN kód, vzor alebo aktivácia biometrie môže chrániť vaše mobilné zariadenie pred budúcou manipuláciou.
  7. Ak nič nepomôže, obnovenie továrenských nastavení: Obnovenie továrenských nastavení a čistá inštalácia na zariadení, ktoré je podľa vás ohrozené, môže pomôcť odstrániť niektoré formy spywaru a stalkerwaru. Nezabudnite si však najskôr zálohovať dôležitý obsah. Na platformách Android sa to zvyčajne nachádza v časti Nastavenia > Všeobecná správa > Obnoviť > Obnovenie továrenských nastavení . V systéme iOS prejdite na položku Nastavenia > Všeobecné > Obnovit

Niektoré služby stalkerware bohužiaľ tvrdia, že obnovia továrenské nastavenia. Ak to všetko zlyhá, zvážte vhodenie zariadenia do najbližšieho koša a začnite znova.