Čo robiť v prípade, ak máte podozrenie alebo už viete s istotou, že váš počítač, v ktorom máte nainštalovaný Windows 10, bol napadnutý počítačovým vírusom? Ak budete postupovať podľa nasledujúcich odporúčaní, váš počítač môže byť prevádzky schopný v čo najkratšom čase.
Ak chcete predísť napadnutiu vášho počítača akýmkoľvek vírusom, používajte antivírusový softvér. Tieto programy, od bezplatných nástrojov a plateného antivírusového softvéru až po hlavné balíky zabezpečenia, na počítači so systémom Windows udržiavajú prehľad o kontrolách, monitorovaní v reálnom čase, dokonca aj o heuristickej analýze súborov a procesov, aby bolo možné identifikovať nové hrozby. Obzvlášť v prípade systému Windows je nevyhnutné, aby ste mali v počítači nainštalovaný antivírus.
Pravdou však je, že ani ten najlepší antivírusový program nie je stopercentne spoľahlivý. Zariadenie, ktoré je už ohrozené malvérom, sa môže dostať do vašej siete, ľudia môžu malvér do systému umiestniť osobne, čo znamená, že časť malvéru „spí“ a čaká na vhodnú príležitosť, kedy zaútočí na váš systém. Sociálne inžinierstvo a phishingové schémy vás môžu oklamať, aby ste klikli na infikovaný odkaz/ prílohu alebo, aby ste si ich stiahli. Existujú dokonca aj nečestné programy scareware, ktoré vyzerajú ako antivírus či antispyware, ale keď si ich nainštalujete, zároveň váš počítač bude napadnutý vírusom. Preto vždy sťahujte zo zdroja a vyhnite sa webom na sťahovanie tretích strán.
V niektorých prípadoch je ťažké zistiť, či ide o počítačový vírus. Existuje viacero znakov, na ktoré by ste si mali dať pozor ako napríklad neuveriteľný pomalý výkon počítača, „vyskakovacie“ okná prehliadača, keď momentálne nemáte žiaden prehliadač otvorený, varovania pred bezpečnostnými programami, ktoré ste si nenainštalovali a dokonca aj požiadavky na výkupné.
Ak máte podozrenie alebo s absolútnou istotou viete, že váš počítač bol infikovaný škodlivým softvérom, postupujte podľa týchto krokov a ihneď vírus odstráňte.
/Všimnite si, že ak dostanete požiadavku na zaplatenie výkupného, príslušný ransomware už medzitým mohol zašifrovať vaše súbory. Nasledovné riešenia môžu ransomware vymazať, ale nemusia vám poskytnúť prístup k údajom. Uistite sa, že máte neustálu zálohu vašich súborov napríklad do cloudu, na externý disk, USB kľúč a pod./
Aktualizujte svoj antivírus
Najskôr sa uistite, že je váš antivírusový softvér úplne aktualizovaný podľa najnovších definícií vírusov – takto softvér identifikuje škodlivý program na základe toho, čo bolo predtým. Predajcovia antivírusov tieto zoznamy neustále obnovujú, pretože sa vo voľnej prírode aj v laboratóriu stretávajú s novými vírusmi a trójskymi koňmi. Ak je váš softvér čo i len jeden deň zastaraný, riskujete, že váš počítač bude napadnutý vírusom.
Ak potrebujete ochrániť firemný počítač, mali by ste vy alebo váš zamestnávateľ investovať do kúpy kompletného balíka zabezpečenia. Možnosti, ktoré ponúkajú naši redaktori, sú viaceré. Napríklad Kaspersky Security Cloud ako aj Kaspersky Internet Security, BitDefender Internet Security /a Bitdefender Total Security/ a Norton 360 Deluxe. Všetky vyššie uvedené balíky zabezpečenia získali 4,5-hviezdičkové recenzie. Siahajú od barebone balíkov cez megabajty plné funkcií, až po balíky naprieč platformami, ktoré chránia všetky vaše zariadenia, nielen Windows.
Ak máte nainštalovaný operačný systém Windows 10, tak jeho súčasťou je bezplatný antivírus v podobe Centra zabezpečenia programu Microsoft Windows Defender /predtým Windows Defender/. Je to vždy lepšie, ako nemať žiaden antivírus, aktualizácie sa aktualizujú pomocou vstavanej funkcie aktualizácie systému Windows 10. Ale k dokonalosti to má ďaleko. Odporúčame vám stiahnuť si náš najlepšie hodnotený bezplatný antivírus Kaspersky Security Cloud Free, ktorý je stiahnutou verziou celého balíka Kaspersky Security Cloud.
S týmto softvérom môžete vykonať hĺbkové a dôkladné skenovanie. Nechajte ho spustený pokiaľ je to možné čo najdlhšie, kým problém nájde a následne ho vyrieši. Ak je však škodlivý softvér „dobrý“, pravdepodobne deaktivuje v prvom rade váš antivírus.
Krok späť, reštart, skenovanie a znova skenovanie
Ak máte v systéme Windows nastavené body obnovenia systému a nemožno ich opraviť počas útoku malware, využite príležitosť na resetovanie systému. Mohlo by to stačiť, ale je skôr pravdepodobné, že to nebude postačujúce. Pretože malware môže byť sofistikovaný.
Môžete reštartovať počítač priamo zo vstavaného programu Microsoft Defender, ktorý je súčasťou systému Windows 10. Ak chcete urobiť reštart, prejdite do časti Nastavenia – Aktualizácia a zabezpečenie – Zabezpečenie systému Windows – Ochrana pred vírusmi a hrozbami. /Ak používate antivírus tretej strany, uvidíte ho tu a zvolíte možnosť aktivovať program Microsoft Defender na „pravidelné kontroly“, ktoré nebudú zasahovať do práce vášho nainštalovaného antivírusu v reálnom čase./
Keď je program Windows Defender aktivovaný aj pri pravidelných kontrolách, vyhľadajte možnosti skenovania. Kliknite na ne a začiarknite políčko vedľa položky off-line skenovanie programu Microsoft Defender. Následne po reštarte vykoná Microsoft asi 15-minútovú kontrolu a vyhľadá „rootkity a iný vysoko perzistentný malware“.
Ak máte stále pocit, že váš počítač je napadnutý škodlivým vírusom, môže ísť o „trójskeho koňa“, ktorý je tiež známy ako RAT, a to znamená, že pravdepodobne niekto má k vášmu počítaču vzdialený prístup. Môže byť aj to, že váš počítač napadol nejaký ransomware a keď nechcete, aby automaticky šifroval súbory, ktoré zálohujete do cloudu, tak by ste mali odísť z internetu. Vytiahnite ethernet na počítači, vypnite wi-fi a v prípade potreby odpojte smerovač. Zaistite, aby bol počítač odpojený. Uistite sa, že nepoužívate wi-fi niekoho iného, aby ste zostali on-line. Následne skúste vykonať antivírusovú kontrolu.
Ak by to nefungovalo, reštartujte systém Windows znova, ale spôsobom, ktorý nedovolí, aby sa znova spustil aj škodlivý softvér. Skúste vstúpiť do minimalizovaného rozhrania Windows 10 s názvom Núdzový režim /tu je návod/. Spustite skenovanie a môže to fungovať.
V núdzovom režime odstráňte všetky dočasné súbory, pretože prenikajú do systému Windows aj po krátkom čase pomocou operačného systému a môžu v sebe skrývať škodlivý softvér. V ponuke Štart / kliknite na kláves Windows/ zadajte príkaz Čistenie disku a skontrolujte jednotku C.
Ak je systém Windows ohrozený nad rámec použiteľnosti, dokonca vás doň nemusí ani pustiť, je potrebné obísť operačný systém zavedením priamo do antivírusového softvéru. Použite program, ktorý sa niekedy nazýva aj „živé CD“ alebo „záchranné CD“, aj keď dnes skôr zavádzate z jednotky USB flash. Aby ste boli v bezpečí, nastavte si ho teraz, kým je počítač zdravý.
Ak máte aj napriek tomu stále „zavírený“ počítač, spustite antivírusový skener na požiadanie, odporúčame Malwarebytes free, na jednorazové hĺbkové skenovanie je vhodný. Ďalšou možnosťou je napríklad Norton Power Eraser / tiež bezplatný/.
Malwarebytes a Norton Power Eraser sa niekedy nazývajú „skenery škodlivého softvéru druhého názoru“, pretože sú druhým radom útokov na hackerov, ak sa váš pôvodný antivírus nedokáže postarať o problém. Spustíte ich ručne ako čistenie, nerobia ochranu v reálnom čase. Odporúča sa mať jeden z týchto skenerov po ruke na USB disku pre každý prípad. Norton Power Eraser je napríklad dodávaný v „prenosnej“ verzii, ktorá nevyžaduje úplný postup inštalácie systému Windows 10. Tým sa však reštartuje váš systém, lebo rootuje rootkity. Existuje viacero prenosných aplikácií zabezpečenia, ktoré môžete vložiť na jednotku USB a nevyžadujú priamu inštaláciu.
Ak chcete byť dôkladní, vyskúšajte oba varianty a váš počítač sa po skenovaní núdzového režimu vráti do normálu /medzitým reštartujte počítač/. Ak si nainštalujete viac týchto prenosných programov, skenery druhého názoru sa nedostanú do konfliktu, ako to niekedy môže byť v prípade antivírusu v reálnom čase, pretože spustíte kontrolu každého prenosného programu jednotlivo.
„Jadrová“ možnosť
Používanie Norton Power Eraser môže byť niekedy riskantné, pretože program dokáže byť agresívny pri skenovaní vírusu, a preto je riziko vedľajšieho poškodenia pomerne vysoké. Varovanie konkrétne hovorí, že „môže označovať legitímny program na odstránenie“.
Oplatí sa však riskovať niekoľko programov v porovnaní s úplným obnovením továrenských nastavení systému Windows 10 alebo ďalšou alternatívou je skutočná „jadrová“ možnosť preformátovania pevného disku a preinštalovania operačného systému a všetkých programov. Odporúča sa, aby ste mali zálohovaný obraz svojej čistej inštalácie systému Windows 10, ktorý môžete použiť na obnovu. Nie je to už také nevyhnutné ako za čias Windows 7, ale zostáva to životaschopnou metódou obnovenia systému bez malwaru.
Možnosti obnovy systému Windows 10 uľahčujú resetovanie počítača, aby sa operačný systém preinštaloval bez straty údajov /budete musieť znova nainštalovať programy/ alebo dáte počítač do továrenských – výrobných nastavení. Nový začiatok je každopádne dobrý nápad po niekoľkých rokoch.
Úspešné odstránenie vírusu/vírusov z počítača možno prirovnať k situácii, keď ste doma po tom, ako vás vykradli. Istý čas totiž trvá, kým sa cítite opäť bezpečne. Čo by ste mali urobiť ako prvé, je zvýšiť bezpečnosť. Získajte najlepší a najlepšie hodnotený balík zabezpečenia, ktorý si môžete dovoliť. Prečítajte si o tom, ako sa vyhnúť podvodom/phishingom a následne pokračujte v čistení: odinštalujte všetky programy, ktoré pravidelne nepoužívate alebo ktorým neveríte.
Zanechať komentár