Ako uchovať vaše dáta v bezpečí

Zabezpečenie údajov a súkromie by mali byť v dnešnej dobe, keď sú kybernetickí zločinci veľmi ťažko postihnuteľní, najvyššou prioritou každého malého podnikateľa. Dobrou správou je, že nemusíte byť technický génius, aby ste to dokázali. Tu sú praktické spôsoby, ako chrániť vašu spoločnosť pred kybernetickými útokmi.

Zakryte webovú kameru

Ak všetci zakladatelia Facebooku Mark Zuckerberg, bývalý riaditeľ FBI James Comey a informátor Národnej bezpečnostnej agentúry Edward Snowden veria, že ich webové kamery môžu byť ohrozené, nie je dôvod, aby ste sa cítili bezpečne. Nereagujú prehnane kvôli nejakým bezohľadným paparazzom, ktorí ich prenasledujú. Je fakt, že počítačoví zločinci môžu vaše on-line aktivity sledovať pomocou vašej webovej kamery.

Aj keď to môže znieť ako scéna z akčného filmu alebo kriminálneho thrilleru, v skutočnosti sa to stalo niekoľkokrát. Hackeri to robia buď preto, aby uspokojili svoje voyeuristické sklony, alebo jednoducho odcudzili osobné informácie. Toto je veľmi skutočná hrozba so znepokojivými následkami.

Vďaka vašej webovej kamere môžu počítačoví zločinci skúmať vaše okolie, určovať vašu polohu a tiež sledovať ľudí, s ktorými ste. Môžu použiť tieto informácie na to, aby žiadali od vás výkupné a vyhrážali sa, že v prípade nezaplatenia budú vysielať vaše najintímnejšie a najzraniteľnejšie okamihy.

Ochrániť sa pred týmto nebezpečenstvom je, našťastie, pomerne jednoduché. Pokrytie webovej kamery by malo stačiť. Môžete použiť bežnú pásku alebo si môžete kúpiť lacný kryt webovej kamery on-line.

Používajte štít na ochranu osobných údajov

Ochranné kryty na ochranu osobných údajov si predstavte ako ochranu obrazovky iPhone, ale s funkciou protišmykovania. Ide o tenké kryty, ktoré nasadíte na obrazovku počítača, notebooku alebo smartfónu, aby ste obmedzili pozorovacie uhly. Po inštalácii ochranného krytu ktokoľvek, kto sa pokúša pozrieť  na vašu obrazovku odkiaľkoľvek, okrem priameho pohľadu, nič nevidí.

Filtre ochrany osobných údajov sa bežne používajú na ochranu pracovných zariadení, ktoré zobrazujú alebo obsahujú kritické súbory s citlivými údajmi, alebo dôvernými informáciami. Menej citlivé osobné zariadenia sú však stále náchylné na „surfovanie cez rameno“ – pozeranie sa na obrazovku niekoho iného, ​​so zlým úmyslom alebo bez neho. To je dôvod, prečo odporúčame používať tieto chrániče na všetkých zariadeniach.

Získajte fyzický overovací kľúč

Potreba viac ako jednej sady poverení na prístup k citlivým zdrojom sa stalo štandardným postupom pre zavedené online služby. Vďaka zavedeniu dvojfaktorovej autentifikácie získate prístup k svojmu účtu až po zadaní autentifikačného kódu. Je to niečo, čo webová stránka odošle do vášho smartfónu po zadaní poverení účtu.

Dvojfaktorová autentifikácia sa donedávna spoliehala predovšetkým na textové správy odosielané na mobilné telefóny. Ale profesionáli si teraz uvedomujú, že telefóny môžu byť zneužité na presmerovanie textových správ. Okrem toho, môže dôjsť k odcudzeniu autentifikačných kódov alebo k oklamaniu používateľov, aby tieto kódy zadali prostredníctvom presvedčivej webovej stránky zameranej na phishing.

Ak hľadáte autentifikačné služby, ktoré nemožno odcudziť alebo stratiť, je najlepšou voľbou kľúč USB alebo Bluetooth, ktorý môžete mať vždy pri sebe. To znamená, že nikto – dokonca ani vy – nebude mať prístup k vášmu účtu bez fyzického kľúča. Hovoríme o maximálnom zabezpečení na dosah ruky.

Ak potrebujete pomoc s nastavením služieb dvojfaktorovej autentifikácie alebo IT bezpečnosti, kontaktujte našich odborníkov upit.cz.