Odhalenie podvodov pri nákupe online

Veľa zákazníkov, ktorí sú kvôli obmedzeniam koronavírusu zablokovaní výhodným „lovom“ v obchodoch, bude pri nákupe online vyhľadávať výhodné ponuky. Black Friday a jeho pokračovanie, Cyber ​​Monday, poskytuje zločincom dokonalú platformu na „uväznenie“ neopatrných zákazníkov podvodmi maskovanými ako bezkonkurenčné ponuky. Keďže sa blíži predvianočná predajná sezóna, policajné sily v celej Európe spustili kampane na podporu bezpečného online nakupovania.

Správy o bezpečnosti a zabezpečení online sú v tomto roku dôležitejšie než kedykoľvek predtým. Kybernetickí zločinci využívajúci na svoje podvody sociálne inžinierstvo a psychologický nátlak ťažia zo zablokovania. Podvodníci sa živia emóciami stresu a tlaku, pretože práve to ich obetiam bráni v jasnom myslení. Začiatkom tohto roka panika z pandémie zvýšila úroveň úzkosti ľudí, vďaka čomu boli náchylnejší na podvody ako napríklad klikanie na škodlivé odkazy údajne so správami o koronavíruse.

Keďže obchody boli kvôli COVID-19 dlhodobo zatvorené, ľudia chodili nakupovať nevyhnutné veci alebo doplnky online. Od tohtoročného Nového roka do Halloweenu bolo na An Garda Síochána nahlásených 489 podvodov s nakupovaním online. Celková strata bola viac ako 1 127 972 eur, čo v priemere predstavuje 2 306 eur. Prísť o tieto peniaze je ťažké kedykoľvek, ale oveľa ťažšie je o ne prísť tesne pred Vianocami.

Pod tlakom

Teraz, keď sa blíži uponáhľaná nákupná sezóna, nie je ťažké si predstaviť, že veľa ľudí bude cítiť tlak kvôli nákupu darčekov online, aby sa ubezpečili, že im budú doručené do Vianoc. Každý, kto nie je zvyknutý nakupovať online, si nemusí byť vedomý potenciálnych rizík. Pridajte do mixu trochu únavy z lockdownu a nakupujúci by mohli byť v pokušení zamilovať sa do ponúk, ktoré sú príliš dobré na to, aby to bola pravda.

Europol vypracoval vynikajúcu infografiku podrobne popisujúcu riziká, ktorú tu znova zverejňujeme. Garda Síochána zostavila užitočnú informačnú stránku s videami popisujúcimi kľúčové posolstvá. Uvádzame aj niekoľko ďalších podrobností, ktoré stoja za týmito radami, aby ste vy i tí, na ktorých vám záleží, nakupovali bezpečne online a vyhli sa nemilým vianočným „prekvapeniam“.

Podozrivé myšlienky

Pri nákupe online používajte dobrý úsudok. Ak kupujete darčeky, je lepšie byť podozrivý na webových stránkach trhov „kupovať a predávať“, pretože často zahŕňajú hotovostné transakcie, čo znamená, že sa nemôžete spoliehať na to, že tovar je taký, ako ste očakávali. Ak si nie ste istí, opýtajte sa priateľa alebo člena rodiny, ktorému dôverujete: „Zdá sa vám to správne?“

Zlá reputácia

Pri nákupe online urobte najskôr prieskum, od koho presne nakupujete. V prípade firmy by vám rýchle online vyhľadávanie malo povedať, či ide o ich legitímny web. Ak je to možné, kupujte radšej „doma“, než aby ste získavali niečo z inej krajiny, pretože vás môžu „stopnúť“ skryté dovozné poplatky a meškanie pošty.

Ak ide o individuálneho predajcu na online trhu, zistite, či u neho nakúpili ďalší zákazníci. Zanechali dobré (alebo nejaké) hodnotenie? Veľa webových stránok elektronického obchodu hodnotí predajcov, čo je jeden zo spôsobov, ako si overiť ich povesť. Ak sa predajca zaregistroval iba posledný mesiac, neznamená to, že nie je legitímny, ale môže to vyvolať vaše podozrenie. Ak predajca ponúka úplne nový systém PS5, keď predtým predával iba použitý tovar, môže to znamenať, že predajný účet bol napadnutý.

Dohoda

Niektoré webové stránky sa budú snažiť pokúšať kupujúcich s prehnanou zľavou. Robia to tak, že umelo zvýšia pôvodnú predajnú cenu, vďaka čomu sa zdá, že výhodná cena je väčšia, než v skutočnosti je. Toto je psychologický trik, aby sa zdalo, že získate lepšiu ponuku. Vedia to, bohužiaľ, aj zločinci a používajú podobné taktiky, aby prinútili ľudí kliknúť na tlačidlo „kúpiť“.

Pristihnutí pri krádeži

Pokiaľ ide o nákup online, konečný súčet – vždy – ak je to príliš lacné, je to nevýhoda. A čo je ešte horšie, môže ísť o ukradnutý tovar. Keď som písal tento blog, spravodajstvo RTE hlásilo, že Gardaí zhabalo viac ako 15 000 falošných výrobkov spotrebnej elektroniky, ako sú ovládače herných konzol, slúchadlá, USB konektory a nabíjačky, ktoré sú podľa nich určené na vianočný trh. Polícia tiež našla značkové obaly, čo naznačuje, že sa zločinci pokúsia vydávať nekvalitné výrobky za výrobky od známych spoločností. Ak vidíte online neobvykle lacný produkt od známej značky, porovnajte ho na vlastnom webe tejto spoločnosti. Ak je medzi cenami obrovský rozdiel, je to varovné znamenie.

Nikdy mi nedáš svoje peniaze

Ak je to možné, pri online nákupe používajte kreditnú kartu, pretože ponúka väčšiu ochranu. Ak za položku zaplatíte kreditnou kartou a ukáže sa, že je falošná, alebo tovar nikdy nedostanete, poskytovateľ karty vám musí vrátiť peniaze podľa zákona (mínus nominálny poplatok). Banky nie sú povinné debetnými kartami pokrývať stratu, aj keď v praxi to zvyčajne urobia – ale vy ako spotrebiteľ by ste mohli zostať v „štichu“ za riskantnú dohodu.

Ak kupujete z webu, akým je eBay, vždy používajte PayPal, ak je to možné, pretože má spoľahlivé zásady vrátenia tovaru. Ak vás predajca požiada, aby ste za položku zaplatili offline pomocou služby prevodu peňazí, ako je Western Union, je to obrovská červená vlajka.

Len aby sme zdôraznili, nehovoríme, že nenakupujte online. Faktom je, že v dnešnej dobe možno nemáme veľa alternatív, ale existujú kroky, ktoré môžeme všetci urobiť, aby sme sa vyhli podvodom. Namiesto „skoncovať s takýmito vecami“ myslite na „teraz opatrne“.