Ako urobiť z kybernetickej bezpečnosti prehĺbenú súčasť kultúry vašej spoločnosti

Vaši zamestnanci sú vašou prvou obrannou líniou, pokiaľ ide o ochranu vášho podnikania pred kybernetickými hrozbami. Ľudská chyba je jedným z najväčších vinníkov kybernetických útokov. Ide o niekoho, kto naletí na podvod typu phishing, klikne na neznámy odkaz alebo stiahne súbor bez toho, aby si uvedomil, že je škodlivý.

Nakoľko je váš tím taký dôležitý pre ochranu vašej firmy pred kybernetickými hrozbami, je rovnako dôležité, aby bol informovaný o súčasných nebezpečenstvách. Jeden zo spôsobov ako to dosiahnuť, je začleniť kybernetickú bezpečnosť do vašej existujúcej firemnej kultúry.

Ako to robíte?

Kybernetická bezpečnosť je pre mnohých zamestnancov málokedy pútavou témou. Po pravde povedané, niekedy to môže byť nezaujímavé, najmä pre ľudí mimo odvetvia kybernetickej bezpečnosti, ale môže to prerásť až do prezentácie. To neznamená, že je potrebné, aby bola kybernetická bezpečnosť „zábavná“, ale aby bola zaujímavá, pútavá. Táto téma by mala byť prístupná pre každého zamestnanca a rovnako by mala byť bežnou súčasťou pracovného dňa.

Jeden z dôvodov, prečo sú ľudia často „odpojení“ od tém týkajúcich sa kybernetickej bezpečnosti, je jednoducho to, že s ňou nemajú prvé skúsenosti. A rovnako je to ten istý dôvod, prečo mnoho malých podnikov v prvom rade neinvestuje do kybernetickej bezpečnosti – nestalo sa im to, takže na bezpečnosť nemyslia. Podľa tejto logiky, prečo do bezpečnosti vôbec investovať?

Ide o to, že sa to nakoniec stane. Nie je otázkou či, ale kedy. Kybernetické hrozby sú bežnejšie ako kedykoľvek predtým. Samozrejme, to znamená, že je jednoduchšie nájsť príklady, o ktoré sa môžete podeliť so svojím tímom. Napadnutých bolo množstvo veľkých spoločností. Miliónom ľudí ukradli osobné údaje. Hľadajte príklady, s ktorými sa môžu zamestnanci stretnúť, mená, s ktorými sú oboznámení, a prediskutujte škody, ktoré boli spôsobené.

Ak je to možné, uveďte osobné príklady. Možno ste sa vy alebo niekto, koho poznáte, stali obeťou kybernetického útoku, napríklad ransomwaru alebo porušenia ochrany údajov. Čím lepšie tieto skutočné situácie priblížite svojim zamestnancom, tým viac sa budú snažiť byť zodpovednejší.

Spolupracujte so svojimi zamestnancami. Opýtajte sa, čo od vás váš tím potrebuje z hľadiska kybernetickej bezpečnosti. Možno majú nulové znalosti o zabezpečení údajov a mohli by mať prospech zo školenia. Alebo možno potrebujú prístup k lepším nástrojom a zdrojom. Veďte pravidelný rozhovor so zamestnancami a reagujte na ich obavy.

Súčasťou toho môže byť transparentnosť voči zamestnancom. Ak napríklad Júlia v účtovníctve dostala phishingový e-mail, porozprávajte sa o tom. Spomeňte to na nasledujúcom týždennom brífingu  alebo celospoločenskom stretnutí. Porozprávajte sa o tom, čo bolo v e-maile a poukážte na jeho identifikačné vlastnosti. Urobte to zakaždým, keď sa phishingové e-maily dostanú k vašim zamestnancom.

Alebo Jared dostal záhadný e-mail a urobil chybu, keď klikol na odkaz v tomto e-maile. Porozprávajte sa o tom s ostatnými zamestnancami. Ide o konverzáciu a nie o obviňovanie. Dôraz by sa mal klásť na vzdelávanie a vypĺňanie medzier. Pokračujte v konverzácii a staňte sa bežnou súčasťou rutiny vašej spoločnosti. Čím viac o tom hovoríte a čím ste otvorenejší, tým viac sa to stáva súčasťou firemnej kultúry.

Snažte sa myslieť pozitívne. Od tohto posledného bodu chcete, aby sa zamestnanci cítili bezpečne pri podávaní obáv svojim nadriadeným alebo manažérom. Aj keď existuje mnoho kybernetických hrozieb, ktoré môžu vašej firme spôsobiť vážne škody, chcete vytvoriť prostredie, v ktorom sú zamestnanci ochotní požiadať o pomoc a povzbudzujte ich, aby sa o týchto problémoch chceli dozvedieť viac.

Zamestnanci by v zásade mali vedieť, že ak sa niečo stane, nedostanú sa do problémov. Ak však zamestnanec nedodržiava pravidlá IT vašej spoločnosti, je to iná vec. Ale pre každodenné činnosti je vytváranie pozitívneho, vzdelávacieho a kolaboratívneho prostredia najlepším spôsobom, ako z kybernetickej bezpečnosti urobiť bežnú súčasť firemnej kultúry.

Navyše, týmto prístupom sa buduje dôvera a keď vy a váš tím máte túto dôveru, je jednoduchšie riešiť problémy s bezpečnosťou dát a siete – a viesť potrebnú konverzáciu.

Potrebujete pomoc s vytváraním pozitívnej kultúry spoločnosti v oblasti kybernetickej bezpečnosti? Neváhajte sa obrátiť na nás upit.cz ! Môžu vám pomôcť položiť základy vzdelávania vášho tímu a zaistiť, aby boli všetci za jedno, pokiaľ ide o počítačové hrozby súčasnosti.