Ako chrániť svoju sieť pred útokmi hole attacks

Kreativita a vynaliezavosť kybernetických zločincov pri infikovaní počítačov nepozná hranice. Aby ste boli o krok vpred pred počítačovými útokmi, mali by ste sa dozvedieť viac o týchto útokoch, aby ste sa nestali ich obeťou.

Termín „hole attacks“ hovorovo označuje miesto spoločenského stretávania sa, kam často chodí konkrétna skupina ľudí. Ako používatelia internetu máme všetci jedinečné „zavlažovacie diery“ alebo webové stránky, ktoré najviac navštevujeme. Finančný analytik napríklad pravdepodobne navštívi webové stránky, ktoré súvisia s financiami a trendmi v oblasti financií na trhu.

Pri tomto type útoku kybernetickí zločinci pozorujú „zavlažovacie diery“ konkrétnej demografickej skupiny a infikujú svoje najviac navštevované webové stránky malvérom. Každému používateľovi, ktorý navštívi niektorý z týchto napadnutých serverov, bude následne do počítača automaticky stiahnutý škodlivý softvér.

Funguje to tak, že malvér použitý pri týchto útokoch zvyčajne zhromažďuje osobné údaje obete a odosiela ich späť na server hackera. V extrémnych prípadoch hacker aktívne prevezme kontrolu nad infikovaným počítačom.

Podľa čoho si však hacker vyberá webové stránky, ktoré chce hacknúť? Pomocou nástrojov na sledovanie internetu hackeri zisťujú, ktoré webové stránky navštevujú firmy a jednotliví používatelia najčastejšie. Potom sa pokúsia nájsť zraniteľné miesta na týchto webových stránkach a vložiť ich do škodlivého softvéru.

Kybernetický zločin je v súčasnosti natoľko kvalifikovaný, že hackeri dokážu zneužiť akúkoľvek webovú stránku pomocou útoku hole attacks. V skutočnosti sa takýmto spôsobom stali terčom útokov v posledných rokoch aj významné organizácie ako sú Facebook, Forbes a tiež aj americké ministerstvo práce.

Chráňte sa pred útokmi hole attacks pomocou nasledujúcich opatrení:

Aktualizujte svoj softvér

Útoky na „zavlažovacie diery“ často využívajú bezpečnostné medzery a zraniteľné miesta na infiltráciu do počítačov a sietí. Pravidelnou aktualizáciou celého softvéru a prehliadačov môžete výrazne znížiť riziko útoku. Naučte sa kontrolovať webové stránky vývojára softvéru, či neobsahujú bezpečnostné záplaty. Ak máte možnosť, zaobstarajte si poskytovateľa IKT služieb, ktorý bude váš systém spravovať a udržiavať stále aktuálny.

Starostlivo sledujte svoju sieť

Odporúča sa, aby ste pravidelne vykonávali bezpečnostné kontroly pomocou nástrojov zabezpečenia siete, aby ste odhalili útoky na „hole attacks“. Používajte nástroje, ako sú systémy prevencie narušenia, ktoré vám umožnia odhaliť podozrivé alebo škodlivé aktivity na sieti skôr, než spôsobia problémy. Softvér na správu šírky pásma vám medzitým umožní pozorovať správanie používateľov a detekovať odchýlky, ktoré by mohli naznačovať útok, ako sú veľké prenosy informácií alebo vysoký počet stiahnutí.

Skryte svoje on-line aktivity

Kybernetickí zločinci môžu vytvárať čoraz efektívnejšie útoky na „napúšťacie diery“, ak kompromitujú webové stránky, ktoré často navštevujete vy a vaši zamestnanci. Preto by ste mali svoje on-line aktivity skrývať pomocou siete VPN a funkcie súkromného prehliadania vášho prehliadača. Zablokujte aj weby sociálnych médií z vašej kancelárskej siete, lebo sa často používajú ako zdieľané body odkazov na infikované stránky.

V tomto prípade platí, že zostať informovaný je jedným z najlepších spôsobov, ako zostať chránený. Nakoľko sa kybernetické hrozby neustále vyvíjajú, oplatí sa byť ostražitý a vedomý si najnovších hrozieb.

Sledujte náš blog, aby ste sa dozvedeli o najnovšom vývoji v oblasti zabezpečenia a získali ďalšie tipy ako udržať svoje podnikanie v bezpečí.